Naša História

ROB klub Kysuca n.o.  Kysucké Nové Mesto

Začiatok  nášho klubu je úzko spätý s rádioamatérským športom, teda s oborom ktorý úzko súvisí s rádioamatérským vysielaím a rádio prevádzkou. Pri zrode tohto nového  dynamicky a veľmi rýchlo sa rozvýjajúceho športu stál profesor tunajšieho gymnázia RNDr.Grančič Pavol, ktorý v začiatku  sedemdesiatich rokoch minulého storočia patril aj  k popredným slovenským propagátorom tohto športu, hlavne jeho zásluhou sa udomácnil natrvalo aj v Kysuckom Novom Meste.

Hneď od prvých chvíľ patrili kysuckí rádioorientační bežci k najlepším nielen na Slovensku ale prebojovali sa aj do československéj federálnej reprezentácie. Marta  Ďurcová ,Štefan Hájnik,Janka Galvánková, zbierali medaile aj na medzinárodných pretekoch. Najúspešnejšie obdobie pre náš klub prišlo po rozdelení republík, keď naši členovia tvorili základ slovenskej reprezentácie .Hneď na prvých majstrovstvách sveta, na ktorých sa Slovensko zúčastnilo, vo Švédskom Štockholme získal junior Karol Janouš titul majstra sveta, spolu s Martim Vlčekom a Petrom Illešom aj  titul majstra sveta v družstvách! Najcenejšiu zlatú medailu vybojovali muži, kde družstvo Slovenska okrem Petra Jurčíka (individuálne zlato) tvorili naši členovia Miroslav Oravec a Ján Košut, ten ešte vybojoval pre Slovensko bronzovú medailu v individuálnom preteku.

                                                                                                                                             

Novodobú históriu nášho klubu už tvoria terajší pretekári, naša najúspešnejšia juniorka Katka Košutová

získala množstvo medailí na žiackych majstrovstvách Európy, má samozrejme aj titul majsterky Európy, dokonca v roku 2010 ako 13 ročná získala na majstrovstvách sveta  striebornú medailu ako najmladšia  juniorka vôbec. Tento rok už pridala titul aj z juniorských Majstrovstiev Európy a to v šprinte. Máme aj ženskú Majsterku Európy Janku Macinskú ktorá má titul z Poľska a tento rok striebro z Mariánských Lázní. V slovenskej reprezentácií sa udomácnil Jakub Kuriak ktorý sa umiestňuje spolu s Martinom Tomaščinom a Martinom Košutom pravidelne v TOP 10. Na poli diplomacie máme tiež zastúpenie, keď Martin Tomaščin je predsedom komisie ROB Slovenska.